Poznaj wskazówki dotyczące witamin i minerałów, które musisz mieć

0
witaminy

Czy wiesz, jakich składników odżywczych potrzebuje Twój organizm? Większość ludzi nie wie. Do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu każdego dnia potrzebna jest szeroka gama witamin, minerałów i składników odżywczych. Porady zawarte w tym artykule będą dla Ciebie wskazówką.

Nie zakładaj, że przyjmowanie dowolnych witamin jest zawsze bezpieczne. Jeśli cierpisz na pewne schorzenia, przyjmowanie niektórych z nich może być bardzo niebezpieczne. Należy również zachować ostrożność w przypadku przyjmowania leków na receptę, ponieważ niektóre witaminy mogą wchodzić z nimi w niekorzystne interakcje.

Witaminy mogą być syntetyzowane na potrzeby organizmu, dlatego należy dowiedzieć się, w jaki sposób pewne witaminy i minerały łączą się ze sobą. Przykładem tego jest fakt, że wapń może blokować wchłanianie żelaza, dlatego nie należy ich przyjmować razem. Ponadto nie należy popijać tabletek z żelazem szklanką mleka ani przyjmować leków zobojętniających w ciągu pół godziny od zażycia żelaza.

Mężczyźni potrzebują innych witamin i minerałów niż kobiety. Codzienna dawka witamin dla mężczyzn powinna zawierać wyższe stężenie witamin B12 i B6. Inną witaminą pomocną w zapobieganiu wypadania włosów jest witamina H. Wraz z kwasem foliowym, witamina H pomaga w regeneracji komórek i zmniejsza oznaki starzenia. Witamina E i likopen są również korzystne dla zdrowia męskiej prostaty.

Wapń pomaga w budowie i utrzymaniu mocnych kości. Przyjmowanie witaminy D z wapniem pomoże w przyswajaniu wapnia przez organizm. Suplementy, dieta i ekspozycja na słońce to najlepsze metody uzyskania odpowiedniego poziomu witaminy D. Wszystkie te czynniki pozwalają organizmowi przyswajać więcej wapnia.

Niedobory witaminy A mogą powodować hiperkaratozę, keratomalację i ślepotę nocną. Do form witaminy A należą retinol, beta karoten i retinal. Tę rozpuszczalną w tłuszczach witaminę można znaleźć w pomarańczowych i żółtych owocach i warzywach, szpinaku, rybach, wątrobie, soi i mleku. Suplementy witaminy A mogą również dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych.

Witamina C jest jedną z najbardziej korzystnych witamin, jakie można przyjmować. Wspomaga ona wzrost tkanek, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, pomaga w tworzeniu komórek krwi i przyspiesza proces gojenia. Brokuły, papryka, pomarańcze, pomidory i wiele innych produktów spożywczych jest bogatych w witaminę C. Można również przyjmować suplementy zawierające witaminę C.

Czy jesteś teraz bardziej świadomy tego, jak działa Twoje ciało? Powyższe wskazówki pokazują, jak ważną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia odgrywa równowaga. Z nowym zrozumieniem rzeczy, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie, utrzymanie zdrowego organizmu będzie łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *